Vliv akustiky na naše zdraví
Dobrá akustika prostoru má prokazatelně pozitivní vliv na zotavení člověka. V tomto článku se zaměříme na vliv akustiky na naše zdraví a popíšeme si, s jakými nepříznivými účinky hluku se běžně setkáváme a jak je možné situaci řešit.
Při výzkumu v nemocnici bylo prokázáno, že vysoká hladina hluku výrazně ovlivňuje nejen psychický stav pacientů, ale také schopnost odpočinku či spánku během rekonvalescence. Nejen že klidné prostředí zlepšuje podmínky pro celkově rychlejší zotavení a zlepšení komunikace s pacienty, ale také snižuje množství léků, které nemocní potřebují k uzdravení.
Díky této zdravotnické studii můžeme potvrdit naše osobní zkušenosti, které nám napovídají, že tiché a klidné prostředí nám poskytuje ty nejlepší podmínky pro odpočinek.
Nepříznivé účinky hluku na člověka
Negativní účinky hluku jsou definovány jako morfologické nebo funkční změny organismu, které u lidí vedou k zhoršení nebo poškození funkcí organismu, snížení odolnosti vůči stresu a zvýšení vnímavosti k jiným nepříznivým vlivům prostředí. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezprahový škodlivý faktor, projevují se negativní účinky prakticky v celém rozsahu intenzit hluku.
Auditivní účinky na sluchový orgán jsou přímé vlivy, kdy při expozici hladině akustického tlaku od 120 - 130 dB dochází k poškození bubínku a převodních kůstek (akutní poškození). Při mnohaleté expozici nad 85 dB dochází k poškození vnitřního ucha (chronické poškození).
Extraauditivní účinky (mimosluchové, systémové) - na různé funkce organismu. Zahrnují ovlivnění neurohumorální a neurovegetativní regulace, biochemických reakcí, spánku, vyšších nervových funkcí, jako např. učení a zapamatování informací, ovlivnění motorických funkcí a koordinace. Hluk ztěžuje řečovou komunikaci, obtěžuje, vyvolává pocit rozmrzelosti a nespokojenosti. Negativně ovlivňuje odpočinek organismu a tím i jeho výkonnost.
Akutní a chronické poškození
Nejznámějším a velice nepříjemným akutním poškozením je tzv. akustické trauma, tedy poškození sluchového aparátu, vlivem působení nadměrného akustického tlaku (nadměrný hluk). Projevuje se bolestí, poruchami sluchu, šelestem anebo závratí. Vedle toho ovšem pozorujeme i další přímé účinky, jako je zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepové frekvence, stažení periferních cév a zvýšení hladiny adrenalinu.
Akutní poškození má vliv i na lidskou psychiku, ovšem ve většině případů pouze krátkodobý (dny až týdny). Nejčastěji přichází na jedince únava, kterou může doprovázet rozmrzelost, agresivita nebo neochota. U lidí postižených akutním poškozením sluchu pozorujeme snížení pracovní výkonnosti, paměti a pozornosti.
Chronické účinky nadměrného hluku můžeme řadit mezi civilizační choroby. Pokud je člověk vystaven dlouhodobě hluku, hrozí jedinci ztráta sluchu nebo fixování akutních účinků. Průvodními účinky je potom nejčastěji pozorována hypertenze, ovlivnění kardiovaskulárního systému, snížení imunitních schopností organismu, pocity únavy a negativní poruchy spánku.
Řešení pro váš prostor
V ideálním případě je akustika prostoru řešena již v počáteční fázi výstavby objektu, a to použitím vhodných materiálů a technologických postupů, aby se nám zvukové vlny v prostoru příliš neodrážely a výsledek nebyl příliš hlučný. Pokud ovšem takovou možnost nemáte, nezoufejte, existuje široká paleta akustických řešení.
Instalace akustických stropních podhledů je vhodným řešením pro ty, kteří se nebojí vynaložit značné prostředky na celkovou obnovu stropu v místnosti. V ostatních situacích je vhodné využít nástěnné nebo závěsné akustické absorbéry, akustické obrazy či jiné prvky pro zlepšení akustické pohody v místnosti. Ekustik vám dokáže poradit na míru, jaké akustické řešení je pro vás nejvhodnější, proto se na nás neváhejte obrátit.