Basové absorbéry nízkých frekvencí
Jak jsme uvedli již v našem průvodci vybavením místnosti akustickými absorbéry, všechny malé prostory bez vhodné akustické úpravy jsou pronásledovány basovým chaosem v nízkých frekvencích. Tomuto chaosu nelze jednoduše uniknout, ovšem za pomocí správného umístění reproduktorů a dostatečné absorpce basů lze dosáhnout čistých basů a kvalitního zvuku v nízkých frekvencích.
Basové absorbéry jsou důležitou součástí každé místnosti, kde hraje hudba. Jedná se o akustické prvky umístěné do rohů místnosti, kde je pohlcování nízkých frekvencí nejúčinnější. Z tohoto důvodu jsou naprosto nepostradatelnou součástí akustického řešení hudebního studia nebo poslechových místností. V této sekci se dozvíte všechny důležité informace, které potřebujete vědět k úspěšnému vybavení místnosti basovými absorbéry.
Proč byste měli kontrolovat nízké frekvence?
Malé a středně velké místnosti (v podstatě všechny hudební studia) mají přirozeně extrémně nerovnoměrnou basovou odezvu. Možná jste si to nikdy neuvědomili, ale vaše uši to v jakékoliv místnosti slyší už léta – basy vám zabraňují přesně slyšet hudbu bez zabarvení. Dokonce ani nejdražší nebo nejlepší reproduktory v místnosti nevylučují potřebu pohlcení nadměrných nízkých frekvencí basovými absorbéry.
Pokud basy nezkrotíte, tak bude váš hudební základ frekvencí pod 300 Hz silně narušen akustickým chaosem, který mimo jiné způsobují frekvenční oblasti místnosti.
Frekvenční oblasti místnosti (room modes)
Místnost lze rozdělit do tří základních frekvenčních pásem (room modes), podle kterých se zvukové vlny v prostoru různě chovají. Tato frekvenční pásma jsou určená podle odrazu zvukových vln, tzn. na základě geometrie místnosti. Výsledný zvuk je tedy zabarven vaší místností a může např. zdůrazňovat určité tóny, maskovat ostatní apod. Teorie room modes je poměrně obsáhlá, pro naše účely ovšem postačí, když si uvědomíme, jak velký vliv má geometrie místnosti a odraz zvukových vln efekt na výsledný zvuk.
Kam tedy umístit basové absorbéry?
Basy se soustředí hlavně v rozích místnosti a úplně nejsilněji v trojúhelníkových rozích (stěna / stěna / strop a stěna / stěna / podlaha). Důvodem je změna akustického tlaku, která dosahuje nejvyšších hodnot v troj-rozích. Proto jsou tato místa jednoznačně prvními adepty pro umístění akustických absorbérů. U nízkofrekvenčních absorbérů je však také nutné myslet na vzdálenost od stěny.
Zvuková vlna dosahuje nejnižší rychlosti u stěny (nulová rychlost při nárazu) a naopak nejvyšší rychlosti ve čtvrtině vzdálenosti vlnové délky od stěny. Současně je akustický tlak nejvyšší tam, kde je rychlost nejnižší (jsou přirozeně 90 ° mimo fázi). Z tohoto důvodu musí být nízké frekvence absorbovány jinou technologií, než ostatní.
Membránová technologie pracuje s pružnou, ale těžkou vrstvou, která absorbuje nízkofrekvenční energii vibracemi, protože díky vzduchové mezeře za membránou funguje jako pružina. Membrána je využita v rohovém absorbéru Woody Wavy, který dokáže absorbovat frekvence až k 40 Hz, což je obvykle nejproblematičtější oblast, kterou nelze klasickými nástěnnými panely pohltit.
Porézní absorbéry Woody Queen jsou standardní širokopásmové akustické panely, které používáme k úpravě dozvuku místnosti a ošetření bodů odrazu zvuku. Avšak pokud jsou tyto panely dostatečně silné (15 cm) a umístěné v rozích místnosti se vzduchovou mezerou za nimi, dosáhnou na absorpci i pod 100 Hz. Díky vzduchové mezeře totiž panely absorbují zvukové vlny v místě, kde mají nejvyšší akustický tlak. Nevýhodou je, že musíte použít hodně tlustou absorpci a k tomu velkou vzduchovou mezeru, což ubírá z prostoru místnosti. A dokonce ani tak nemusíte dosáhnout nejnižších frekvencí jako s membránovým absorbérem. Nejlepší je nakombinovat obojí a klasické absorpční panely využít v rozích u stropu, kde můžou být jednoduše zavěšeny s mezerou.
Jak na to prakticky?
Nyní si ukážeme základní místa pro umístění basových absorbérů v klasické obdélníkové místnosti, ve které máme 8 trojstěnných rohů (A, B, C, D) a 12 dvojstěnných rohů.
Začněme s rohy stěn označenými 1, 2, 3 a 4. V těchto rozích dosáhnete největšího účinku na absorpci basů, proto se basové absorbéry zprvu umisťují sem. Nejúčinnější je ovšem překlenutí těchto rohů od spodu až ke stropu, protože tím dosáhnete pokrytí i všech osmi kritických trojstěnných rohů (A, B, C, D, E, F a G).
Všechny frekvenční oblasti místnosti se potkávají v těchto trojstěnných rozích, takže zde umístěné basové absorbéry jsou nejlepším způsobem, jak narušit jejich nepříznivé efekty. Pokud máte omezené možnosti a můžete umístit pouze dva rohové basové absorbéry, nejlepší místo pro ně je obvykle v rozích 1 a 2.
Co ale dělat v případě nemožnosti pokrýt všechny základní rohy? Co když vám stojí v cestě překážka jako např. dveře, nebo z důvodu estetiky není možné pokrýt plochu od podlahy až po strop? Podívejte se jednoduše na další rohy, které jsou dostupné, a aplikujte basové absorbéry sem. Na následujících obrázcích můžete vidět příklady umístění.
Příklad top vybavení
Pokud byste se jen přiblížili k následujícímu řešení, uslyšíte vaše basy čistě a bez žádného nežádoucího dunění. Skoro jako ve studiu, které pro to bylo přímo vystaveno.
Membránové absorbéry umístěny ve všech čtyřech hlavních rozích.
Klasické absorpční panely zavěšené u rohů stropu se vzduchovou mezerou.
Změřte si energii basů.
Kdo se rozhodl do místnosti rozmístit basové absorbéry to s akustikou myslí opravdu vážně. Proto je vhodné před a po rozmístění provést akustická měření. Nárůst energie v nízkých frekvencích se může lišit od rohu k rohu (záleží na rozmístění reproduktorů a geometrii místnosti), proto je nejlepší si změřit, ve kterých rozích je akumulace nejsilnější. Pokud potom rozmísťujete omezený počet basových absorbérů, můžete upřednostnit ty, ve kterých budou mít nejsilnější efekt.
Na akustická měření existují specializované přístroje, ovšem v domácích podmínkách nám postačí chytrý telefon nebo vlastní uši. Nejjednodušší je si stáhnout aplikaci na akustická měření a změřit všechny rohy nebo si pustit hlasitě hudbu a bedlivě obejít všechny rohy a poslouchat, kde basy duní nejvíce. Tam umístěte první absorbér, pro největší účinek.
Po umístění absorpce do místnosti je vhodné si změřit frekvenční odezvu místnosti pomocí mikrofonu a speciálního softwaru. Prozatím zde nemáme návod, tak než se tu objeví se nám neváhejte ozvat pro radu.